Історія автозвуку
20 липня 2021
Перший автомобільний звук: який програвач? Хто і коли вигадав автомагнітолу? Автозвук зараз: класичні магнітоли та упаковка під ключ.
Автозвук: від перших програвачів до сучасної автомагнітоли
- У кожному сучасному автомобілі встановлена система автозвуку. Ви можете слухати радіо, відтворювати музику з флеш-накопичувача, підключати телефон за допомогою кабелю AUX. Адже все починалося набагато простіше: історія автозвуку пройшла через радіоприймачі, вінілові платівки та аудіокасети.
- На початку XX століття виробники автомобілів були впевнені, що у машині не можна встановлювати радіо. Вони вважали, що електричні процеси в радіоприймачах можуть спричинити збої, а перешкоди будуть настільки високими, що почути музику все одно не вдасться. Однак невдовзі було створено перші моделі радіоприймачів.
Радіоприймачі першого покоління
- Першим послухати музику в машині вирішив Альфред Гребе - в 1919 він інтегрував в автомобіль радіоприймач. Вийшла потужна Т-подібна конструкція з проводами прямо над машиною. Уявіть, що їдете із сушаркою для білизни прямо над вами. Звучить не дуже привабливо, правда? Так і модель Гребе не набула поширення.
- Наступний радіоприймач був убудований у машину британської марки Austin у 1922 році. Він був лампового типу і приймав ДВ і СВ діапазони. У машині можна було послухати понад 20 станцій. Така модель була зручніша за радіоприймач Греба, і винахід з Англії вийшов у лідери.
- Удосконалив радіоприймачі Вільям Пауелл Ліра. Він створив «замінник батарей» – блок живлення радіоприймачів. Пізніше він винайшов сам приймач, що розташувався під сидінням, вісь конденсатора змінної ємності, яка дозволяла налаштовувати радіохвилю, та гнучкий трос. Його модель була випущена у продаж компанією Motorola наприкінці 20-х років.
Розвиток автозвуку: від вінілових платівок до аудіокасет
- Після війни радіоприймачі активно вдосконалювали: з'явилася магнітола, яка запам'ятовувала станції, а потім було розроблено пристрій, що дозволяє автоматично шукати станції. Випускати приймачі стало більше компаній, наприклад Ford, Citroen і Blaupunkt, створена Bosch і Idel-Werke. Крім радіоприймачів, до початку 60-х стали вироблятися вінілові програвачі та напівпровідникові транзистори.
- Першою знову стала компанія Motorola, яка у 1956 році впровадила в автомобіль програвач вінілових платівок. Потім з'явилася бобина — котушка, яку намотується магнітна стрічка.
- В 1959 Motorola випустила автомагнітоли з компакт-касетами, і вже через 10 років більшість компаній виробляло повністю транзитні пристрої, а час відтворення становило більше 60 хвилин.
Car audio як самостійна галузь
- У середині 60-х галузь автозвуку відокремилася від виробництва автомобілів. Тоді виробники звернули увагу не лише на сам звук, а й на його якість. Так, компанія Clarion винайшла плоский динамік, Concord – касетник із підсилювачем потужності, Linear Power – підсилювач із блоком живлення, а Sony – касетну магнітолу. У середині 80-х Sony захоплює ринки та використовує новий формат запису звуку – CD.
- Зараз галузь автозвуку є цілою культурою з офіційними змаганнями, а в нові автомобілі впроваджують аудіосистеми на платформі Android.
Джерело: