Навіщо потрібні решітки для динаміків і чи впливають вони на якість звуку
17 травня 2021
З якою метою на динаміки надягають грилі. Як грилі впливають на якість звуку. Використовувати або використовувати решітки.
Для чого потрібні решітки на колонках і як вони змінюють звук
- Будь-хто, хто бачив колонки, помічав, що сам динамік закритий гратами. Інша її назва – гриль. Вона потрібна для того, щоб захистити головку колони та дифузор (резонуючу мембрану) від механічних пошкоджень. Особливо це актуально для тих, хто хоче встановити автозвук – адже на динамік може хтось щось покласти і тим самим пошкодити його. Для додаткового захисту на решітку натягується спеціальна тканина, щоб не допустити попадання у пристрій вологи.
- Існують динаміки, у яких грилі знімаються, а є ті, в яких вони припаяні до корпусу. Найчастіше незнімні решітки кріпляться до дешевшим динамікам. Виробники дорожчих моделей надають користувачам самим вибрати: слухати музику з ґратами або без неї.
- Грилі на колонках актуальні насамперед для тих, хто має дітей. Вони можуть розірвати дифузори на динаміках, після чого колонку доведеться міняти.
Як грилі впливають на звук
- Грилі впливають на якість звуку, що відтворюється колонкою, змінюють його або роблять менш точним. В іншому випадку виробники не передбачили можливості для того, щоб цю решітку зняти. Багато в чому це залежить від матеріалу, з якого виготовлені захисні грати.
- Тканина, якою обтягнутий гриль має спеціальну структуру та пропускає звукові хвилі без змін. Єдина зміна, яка може бути – це те, що звук із ґратами буде трохи тихішим, ніж звук без неї. Однак деякі автомобілісти помічали, що тканина приглушує середні та високі частоти. Звук від цього стає менш «дзвінким», тому що низькі частоти стають кращими. Однак це можна відрегулювати за допомогою еквалайзера – штучно додати гучність високих та середніх частот, або зробити низькі частоти трохи тихіше.
- Самі ж грилі робляться із пластику, дерева чи металу. Кожен із цих матеріалів буде вібрувати разом з динаміком, коли ви увімкнете автомагнітолу . Дерев'яні ґрати мають проблеми з дифракцією – відображенням звукової хвилі від поверхні гриля, про яку звук б'ється насамперед. Дерев'яні колонки роблять звук змащенішим – момент, коли йде різка зміна інструментів або різка зміна гучності стає менш вираженим.
- Якщо говорити про пластик і метал, то вони мають свої резонансні частоти, які пов'язані з формою решітки. У металевих ґрат резонансна частота збуджується до точки чутності. Якщо говорити простою мовою, то металеві грати на динаміках деренчать. Вони вважаються найкращим варіантом, проте, щоб уникнути резонансу, краще приклеїти під них повстяну наклейку. Однак, навіть це повністю не врятує від резонансу на близькій відстані від динаміка.
- Пластикові грати мають ті ж проблеми, що і металеві, проте більш вразливі для механічних пошкоджень. Однак вони є бюджетним варіантом.
- Тож якщо хочете отримати максимально якісне звучання аудіосистеми свого автомобіля, то решітки з динаміків краще зняти. У тому ж випадку, якщо ви більше турбуєтеся за збереження динаміків, а також тими моментами, коли ви не слухаєте в машині музику, краще грили надіти, щоб ніщо не пошкодило головку динаміка або дефузор.