Що таке еквалайзер магнітоли
01 квітня 2021
Для чого потрібний еквалайзер у системі автозвуку та як він працює. Особливості, різновиди та характеристики еквалайзерів автомагнітол
Еквалайзер автомагнітоли: функції та принцип роботи
- Налаштування якісного звуку в автомобілі пов'язане з низкою труднощів. Мінімум місця для встановлення динаміків, особливості положення слухача (не в центрі акустичного простору, а збоку, ближче до передньої або задньої частини салону), а також велика кількість предметів та матеріалів з різним ступенем резонування та поглинання звуку – це призводить до спотворення звучання. Додайте до цього шум від дороги та вібрацію – і відповідь на запитання, навіщо потрібен еквалайзер і чому без нього не обійтись у системі автозвука, стає очевидним.
Функції еквалайзера
- На практиці низькі частоти «розмиваються» через дорожній шум, тоді як середньо- та високочастотні звуки стають занадто різкими через вібрацію дверей автомобіля та пластикових деталей усередині салону. Основне завдання еквалайзера в системі - компенсувати ці явища, "зрізаючи" піки і "витягуючи" баси, забезпечуючи оптимальну чутність на всіх рівнях частотного діапазону.
- Велику роль тут відіграє правильне настроювання, оскільки в іншому випадку якість звуку може значно погіршитися. Так, якщо посилення найнижчих частот (до 70 Гц) дозволяє надати більшу глибину звуковій картині, то виділення діапазону від 170 до 250 Гц спричиняє виникнення неприємного фонового гулу. А зміна гучності частот на рівні 1000 Гц змінює людський голос: він стає різкішим, що доречно далеко не завжди.
Особливості та різновиди пристроїв
- Існує два основних типи еквалайзерів, які найчастіше використовуються в автомобілях: пасивні та активні кросовери. Перші не вимагають окремого джерела живлення та використовують для обробки сигналу, що йде від автомагнітоли та підсилювача з ланцюга, до якого вони включені.
- У свою чергу активні кросовери підключаються до зовнішнього джерела живлення і перетворюють звуковий сигнал ще до посилення. Як правило, такі пристрої використовуються в системах із кількома підсилювачами. У процесі роботи активні кросовери поділяють загальний сигнал на кілька складових, залежно від частотного діапазону, та обробляють їх окремо.
Q-фактор та ширина смуг
- Одним із найбільш значущих параметрів, що визначають якість регулювання звуку, є так званий Q-фактор. Він визначає, якою мірою зміна гучності звучання в одному частотному діапазоні (смузі) впливає на інші. Залежно від типу еквалайзера Q-фактор може бути постійним або змінним. У першому випадку ви можете, наприклад, підвищити гучність середніх частот, зробивши голоси вокалістів і гітари, що чітко звучать, при цьому більш високі і низькі звуки, відповідні сусіднім смугам, ніяк не зміняться. Змінний Q-фактор простіше у плані налаштування, але це менш кращий варіант, оскільки скоригувати баланс саме так, як вам потрібно, вийде далеко не завжди.
- Друга характеристика, що визначає якість еквалайзера, - це кількість смуг. Чим більше, тим точніше можна налаштувати звук. Найякіснішими вважаються еквалайзери із шириною смуг на рівні 1/3 октави.