Що таке чутливість динаміків, на що вона впливає та як її визначити
02 березня 2021
Чому потрібно звертати увагу на чутливість динаміків у дБ. Методи вимірювання чутливості та вплив на якість звуку.
Чутливість динаміків: методи вимірювання та вплив на звук
- Чутливість – це параметр, який показує, наскільки ефективно динамік перетворює потужність підсилювача на акустичну енергію. Іншими словами, наскільки гучним буде його звучання за заданої потужності підсилювача.
Як вимірюється чутливість динаміка
- Вимірювання цього параметра здійснюється на етапі виробництва за допомогою шумомірів – приладів, що вимірюють рівень звукового тиску (SPL). Для отримання точних результатів виміри проводяться на відстані 100 см від динаміка при потужності 1 Вт, що надходить від підсилювача. Отримані значення вказуються в характеристиках пристрою децибелах (дБ).
Порівняння динаміків з різною чутливістю
- Допустимо, вам потрібно вибрати один із трьох різних динаміків для системи автозвуку. Їх чутливість становить 84, 87 та 90 дБ відповідно. Другий динамік на 3 дБ голосніше, ніж перший. Ця відмінність здається незначною, проте ця різниця дає той самий ефект, що й подвоєння потужності підсилювача, що може бути суттєвим.
- При порівнянні значень чутливості динаміків майте на увазі, різні виробники розраховують це значення по-різному. Деякі роблять вимірювання тільки на одній частоті (ймовірно, найбільш чутною). Інші можуть проводити вимірювання на кількох частотах, а потім усереднювати результати. Треті використовують «рожевий шум», тобто комбінацію звуків із різних частотних діапазонів.
- Багато залежить і від того, як проводяться виміри: наприклад, вимірювання в ідеальному середовищі, що не відбиває, і в реальних умовах дадуть різні результати. Деякі виробники можуть проводити вимірювання на відстані понад 1 метр, а потім обчислювати номінальне значення математично.
На що впливає чутливість динаміків
- Варто пам'ятати, що чутливість – це лише один із факторів, що впливають на звучання. Він не має нічого спільного з якістю звуку та визначає лише гучність.
- Динамік із номінальною чутливістю 87 дБ при підключенні до автомагнітоли і підсилювачу, потужність якого становить 100 Вт, зможе видавати гучність лише на рівні до 107 дБ (87 + 20) при вимірі з відривом 1 м.
- Деякі загальні правила, які слід запам'ятати:
- Подвоєння потужності підсилювача збільшує вихідний рівень динаміка на 3 дБ.
- Використання підсилювача потужністю 10 Вт підвищує гучність динаміка на 10 дБ.
- При підвищенні потужності до 100 Вт гучність збільшується ще на 20 дБ.
- Досягши порога 1000 Вт гучність підвищиться ще на 30 дБ.
- При цьому на гучність впливають інші чинники. Так, що далі ви від динаміка, тим тихіше буде звук. Це називається повітряною втратою. Математично гучність зменшується на 6 дБ щоразу, коли відстань подвоюється. Так, той же динамік-гучномовець з номінальною чутливістю на рівні 87 дБ, підключений до 100-ватного підсилювача, видаватиме 107 дБ при вимірюванні на відстані 1 м. Але якщо відійти на 2 м, гучність впаде з 6 дБ до 101 дБ. Збільшення відстані до 4 метрів знизить це значення ще на 6 – до 95 дБ.