Рівні гучності: небезпечні та безпечні, оптимальні для музики в авто
11 січня 2021
Який рівень гучності небезпечний для водія та чому. Яка гучність прослуховування музики у салоні автомобіля допустима.
За якого рівня гучності слухати музику в автомобілі безпечно
- Щоб скоротити час у дорозі, автолюбителі вважають за краще слухати музику. І уявити сучасний автомобіль без автомагнітоли неможливо. Проте, згідно з проведеними дослідженнями, часте прослуховування улюблених композицій та надто сильна гучність їх відтворення негативно впливають на концентрацію уваги, особливо на заміських трасах, і призводять до дорожньо-транспортних пригод.
Який рівень гучності небезпечний для людини
- Занадто потужне звучання музики в такому замкнутому просторі, як автомобіль, може становити загрозу не тільки безпеці водія, але й його здоров'ю. Високі частоти, які людина вважає нормальними, здатні завдати шкоди барабанним перетинкам навіть на відкритій місцевості, а в салоні вони можуть стати справжньою катастрофою.
- Як відомо, гучність вимірюється у децибелах. Цей показник є тиском звуку на чутливі органи слуху людини. І якщо рівень шуму перевищує допустимі межі, то негативні наслідки не забаряться.
- Для людини вважається небезпечною гучність, що перевищує 70 дБ. 90-100 дБ – рівень, у якому відбувається порушення слуху до повної глухоти, і навіть виникають захворювання центральної нервової системи.
- Тому від прослуховування музики в машині при рівні гучності понад 70 дБ протягом тривалого часу більше шкоди, ніж користі. При цьому багато водіїв навмисно постачають аудіосистеми сабвуферами та додатковими підсилювачами та прослуховують музику при рівні гучності 80 дБ і вище, що ще більше посилює ситуацію і призводить до наступних негативних наслідків:
- зниження слуху;
- перфорації барабанної перетинки;
- глухоті;
- зменшення уваги та концентрації (водій може не почути сигналів інших учасників дорожнього руху).
- У деяких країнах гучна музика під час руху заборонена. Порушення цього правила карається штрафом. Крім того, вчені довели, що автомеломани, які слухають гучну та енергійну музику за кермом, майже у 100% випадків допускають помилки на дорозі.
На якій гучності краще слухати музику в автомобілі?
- Отоларингологи рекомендують бути обережними і не оснащувати салон автомобіля надпотужними аудіосистемами. Особливу небезпеку становлять сабвуфери, які, з одного боку, роблять якість програвання максимально високою, а звучання музичних композицій насиченим та реалістичним, але при цьому відтворюють звуки на особливо низьких частотах.
- Глибокий насичений бас від низькочастотних колонок може спричинити приглухуватість. При тривалому прослуховуванні – глухоту.
- Для автомобіля слід підбирати малопотужні магнітоли, які ідеально підходитимуть під габарити моделі. При цьому оптимальна гучність музики під час руху не повинна перевищувати 55-65 дБ. Такий рівень нагадує гучність людського голосу під час спокійної розмови.
- Не менш важливий і темп автозвуку.
- Він має бути максимально близький биття людського серця, тобто 60-80 ударів на хвилину.
- Не слід допускати і частий дисонанс, шалений ритм. Такі композиції протипоказані водіям.