Як правильно розташувати акустику в автомобілі
31 серпня 2020
Особливості заміни штатної аудіосистеми в автомобілі. Поради щодо монтажу акустичної системи в салоні автомобіля та покращення автозвуку
Правила встановлення акустичної системи в автомобілі
- Глибоке та чисте звучання музичних треків залежить не тільки від правильно обраної акустичної автосистеми, а й розташування динаміків та інших елементів. У більшості транспортних засобів встановлено штатні аудіосистеми з динаміками, розташованими в місцях, передбачених виробником. Часто автолюбителі вирішують змінити конфігурацію звукового потоку та змінюють акустику та місця встановлення колонок. Щоб організувати якісний автозвук та досягти правильного потоку звукових хвиль, необхідно знати тонкощі монтажу.
Правила встановлення акустики в автомобілі
- Для покращеного звуку в салоні авто монтують як мінімум 4 динаміки – фронтальну та тилову стереопари. При цьому передня пара гучномовців, на які припадає більший звуковий фон, не поступалася якістю тиловим динамікам. Цю умову потрібно дотримати, щоб запобігти поділу звуку і досягти синхронного потоку.
- Особливу увагу слід приділити розташуванню фронтальних динаміків. Є три варіанти встановлення гучномовців:
- на відображення – колонка стоїть зверху панелі приладів, звук спрямований на лобове скло, потік відбивається на рівні голови слухача.
- на пряме випромінювання – динамік розташовується на панелі, звуковий потік спрямований на слухача.
- низовий потік – динаміки з низькими частотами встановлюються у нижньому відділі, лише на рівні сидінь, звук спрямований прямо.
- Якщо планується збільшити кількість гучномовців та створити потужнішу акустичну систему, слід провести додаткову звукопідготовку салону.
- Трикомпонентна аудіосистема потребує додаткових місць встановлення високочастотних динаміків. Для заміни штатного автозвуку необхідно:
- Підготувати двері – встановити демпфуючі елементи. До них відноситься жорсткі кільця-гнізда зі МДФ або фанерного листа.
- Прокласти віброізоляцію – заповнити звукопоглинаючим матеріалом порожнини у дверях.
- Передбачити місця для монтажу колонок – для високочастотних твітерів – у передніх стійках, для динаміків з низькими та середніми частотами – подіуми у дверях, гнізда під панеллю приладів.
- Прокласти силові кабелі, міжблочні та акустичні дроти – при цьому провід між блоками системи необхідно прокладати окремо від силових та акустичних кабелів. Це необхідно, щоб уникнути динаміків накладок звуку від роботи генератора.
Поради з монтажу аудіосітсеми в салоні автомобіля
- Для кращого звучання автомагнітоли слід дотримуватись таких правил:
- Динаміки із середніми або низькими частотами встановлюються лише у передні двері. Вони забезпечать глибину звуку. Низькочастотні колонки повинні бути потужнішими за підсилювач.
- Для встановлення в передні двері потрібно вибрати один вид динаміків середньої або низької частоти. Поєднувати обидва типи колонок не рекомендується - низькочастотний гучномовець підвищує тиск у порожнині дверей. Це створює перешкоди для середньочастотних динаміків та знижує якість звуку. Краще вибрати для одного типу динаміків місце для монтажу у дверях, а для іншого – спереду, унизу, під панеллю приладів.
- Подіуми для низько- та середньочастотних динаміків краще заповнити звукопоглинаючим матеріалом. Це допоможе уникнути деренчання пластику та зайвих вібрацій.
- Налаштування автозвуку – завжди індивідуальне. Досвідченим шляхом вишиковуються звукові потоки. Напрямок динаміків підбирається в залежності від конфігурації салону, особливостей кузова.